Jak připravit vaši sezónní nemovitost na zimu: 5 praktických rad, které vám ušetří peníze

Vlastnictví víkendových chat a chalup je v České republice velmi rozšířené. Tyto rekreační objekty však během zimních měsíců často zůstávají opuštěné, což z nich činí lákavý cíl pro zloděje a vystavuje je riziku poškození vlivem počasí. Jak tedy správně připravit svou nemovitost na zimní období, aby byla chráněna před povětrnostními vlivy počasí a nenechavými prsty zlodějů?


1. Voda patří dál od domu

Nepodceňujte „odvodnění“ vaší nemovitosti. Údržba střechy, žlabů a svodů je klíčová pro ochranu jakékoli nemovitosti před zatékáním vody. Zvláště v zimě může zvýšená vlhkost v nemovitosti působit značné škody. Před příchodem zimy důkladně zkontrolujte střechu, zda na ní nejsou poškozené nebo sesunuté tašky. Zrevidujte i jiné části střechy, zvláště kritická místa bývají v úžlabí střech a v místech napojení střešních oken, komínů a jiných prostupů střechy, které by mohly umožnit pronikání vody. Pravidelně čistěte žlaby, svody a lapače střešních splavenin od listí a jiných nečistot, aby voda mohla volně odtékat a nehromadila se na střeše. Zvláště při silných bouřkách hrozí že nevyčištěné žlaby a svody nedokáží odvést velký nápor dešťové vody a pak hrozí že se voda dostane tam kam nemá. Ujistěte se, že svody jsou správně napojené na dešťovou kanalizaci, a je vše průchozí. Pro dlouhodobou životnost stavby je důležité aby se dešťová voda neztrácela v blízkosti stavby, ale aby byla odváděna mimo stavbu. Vlhká stavba dokáže zvláště v zimě vlivem mrazu velmi rychle chátrat.

Doporučení:
Párkrát za rok se podívejte, zda se vám nezanesl lapač střešních splavenin – lidově označován „gajgr“ je umístěn na povrchu země a ústí do něj dešťový svod. Dnes se většinou Gajgr vyrábí z plastu, mívá revizní dvířka, za kterými je košíček na zachytávání nečistot např. listí. když se ucpe tak hrozí, že se srážková voda nedostane do dešťové kanalizace a hrozí vám tak v následujících letech poruchy stavby.


2. Zabezpečení proti vloupání

Ochrana vaší chaty před vloupáním nemusí nutně vyžadovat rozsáhlé stavební úpravy. Začněte tím, že investujete do kvalitních zámků na dveře a okna. Bezpečnostní folie na sklech mohou ztížit jejich rozbití a jsou snadno aplikovatelné. Moderní technologie, jako jsou bezdrátové kamery a alarmy, mohou být instalovány bez nutnosti složitých úprav. Tyto systémy lze často ovládat přímo z chytrého telefonu, což vám umožní mít přehled o dění kolem vaší nemovitosti i na dálku. Dále můžete zvážit instalaci pohybových senzorů, které vás upozorní na podezřelou aktivitu. Tímto způsobem můžete výrazně zvýšit bezpečnost vaší chaty, aniž byste museli provádět stavební zásahy.

Také zcela uzavřete zvláště v přízemí veškerá okna a dveře. Pokud nutně musíte v objektu větrat rozhodně se pro to nedoporučuje využívat tzv. mikroventilaci – ta funguje na bázi netěsnosti výplně otvoru, což s sebou přináší ideální příležitost pro zloděje, jak se dostat do objektu. Pro větrání raději využijte např. spínaný ventilátor nebo ideálně malou decentrální rekuperační jednotku, která je napojena na malý prostup v obvodové zdi.

Zloději často spoléhají na to, že majitelé rekreačních objektů během zimy nemovitosti nenavštěvují. Simulace přítomnosti může být účinným způsobem, jak je odradit. Pravidelné návštěvy, odklízení sněhu nebo použití časovačů pro zapínání světel a rádia mohou vytvořit dojem, že je chata obydlená.

Do určité míry můžete veškeré předchozí technické řešení nahradit dobrými sousedskými vztahy :). Např. pokud někteří z vašich sousedů bydlí v dané oblasti celoročně poproste je (i s nabídkou nějakého „odškodnění“) o průběžnou vizuální kontrolu objektu případně i základní udržovací práce v okolí domu. Např. zametení listí, pokud máte poštovní schránku tak i vybírání schránky. I samotná celoroční přítomnost místních lidí v blízkém okolí navyšuje bezpečnost pro vaši nemovitost.


3. Pojištění nemovitosti

Pojištění je dalším důležitým krokem k ochraně jakékoli nemovitosti. Zvažte jej. Kvalitní pojistka může pokrýt škody způsobené zloději, vandalismem nebo přírodními živly. Ujistěte se, že vaše pojištění zahrnuje jak samotnou nemovitost, tak i její vybavení a že máte pojištěno na přibližnou aktuální tržní cenu nemovitosti.


4. Odvoz cenností a zabezpečení vybavení

Minimalizujte riziko krádeže tím, že z chaty odvezete cennější vybavení. Nezapomeňte ani na garáž a kůlnu, kde může být uloženo nářadí nebo zahradní technika. Pokud není možné vybavení odvézt uložte jej mimo dohled z venčí, nebo jej alespoň překryjte neprůhledným, ideálně tmavým přehozem, který nepřitahuje pozornost. Dveře a případně i okna zabezpečte adekvátními zámky aby si případní zloději 2x rozmysleli jestli jim vše za tu námahu stojí.


5. Ochrana vnitřních rozvodů s vodou

Zimy v posledních letech nejsou tak tuhé, jako bývaly dříve i přesto dokáže několikadenní mráz napáchat nepříjemné škody. Ideální je svůj rekreační objekt v zimě temperovat např. na 5 °C protože se vyhnete potenciálně možným poruchám na nemovitosti a nemusíme řešit možné zamrzání vody v interiéru.

Pokud z různých důvodů nepreferujete temperování objektu je minimálně potřeba veškerá místa v budově, kde hrozí promrznutí zbavit přebytečné vody v rozvodech, protože při zamrznutí vody v interiéru hrozí až statisícové škody.

Před zimou uzavřete hlavní přívod pitné vody (bude umístěn někde v nezámrzné šachtě nebo ve sklepě nemovitosti) a vypusťte vodu z potrubí (moderní plastové PPR potrubí by v nejhorším mělo přežít i přemrznutí, pokud není voda v něm pod tlakem, tlak v běžném vodovodním rozvodu pitné vody se pohybuje mezi 3 až 6 bary), nezapomeňte i na rozvody topení. Odčerpejte vodu z toalety, sifonů od umyvadel atd.


Tip chatařů a chalupářů:
č. 1. Abyste nemuseli vypouštět celý topný okruh topení je možné vodu nahradit nemrznoucí kapalinou do topení (poraďte se u specialistů). Toto řešení je vhodné i z toho důvodu, že prázdný topný okruh může vevnitř začít rezavět či se uvnitř můžou začít odlupovat sedimenty, které se za léta v rozvodech topení vytvořily a pak při opětovném zprovoznění na začátku topné sezony se objeví nepříjemné komplikace s pojené s uvolnění nečistot v systému.

č.2. Do toalety, u které funguje splachování na vodu, nasypte dostatečné množství kuchyňské soli. Nezapomeňte i na sifony u umyvadel. Voda s rozpuštěnou kuchyňskou solí má výrazně nižší bod tuhnutí než čistá voda. Záleží ovšem na koncentraci. Kdybychom měli nasycený roztok kuchyňské soli, začal by tuhnout až při -21 °C.

Poznámka:
Pokud nemáte samostatně stojící nezateplený dům např. na Horské Kvildě nemusí nutně dojít k tomu, že vám objekt nutně promrzne a tím se ohrozí vitálnost objektu. Jestliže je objekt např. nadstandardně zateplený, má energeticky úsporný tvar, nemá vlhké konstrukce, svítí i přes zimu do něj sluníčko či dokonce je v řadové zástavbě, kde sousední domy topí, tak nemusí dojít k poklesu ani pod 5 °C a tím nehrozí drahé škody na nemovitosti. Tedy je dobré znát místní povětrnostní poměry, možnosti vaší nemovitosti a být případně zavčas připraven. Prevence se zde z dlouhodobého hlediska vyplácí.